ସେମାନେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଶୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତଥାପି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇନଥିଲେ, ସେମାନେ ଆମେରିକାର ସ military ନ୍ୟବାହିନୀକୁ ହଠାତ୍ blow ଟକା ଦେଇଥିଲେ |

ସେମାନେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଶୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତଥାପି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇନଥିଲେ, ସେମାନେ ଆମେରିକାର ସ military ନ୍ୟବାହିନୀକୁ ହଠାତ୍ blow ଟକା ଦେଇଥିଲେ |
今日头条
今日头条
810
阅读
0
评论
2021年08月29日09:39:51 0 810

ସେମାନେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଶୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତଥାପି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇନଥିଲେ, ସେମାନେ ଆମେରିକାର ସ military ନ୍ୟବାହିନୀକୁ ହଠାତ୍ blow ଟକା ଦେଇଥିଲେ |

ଅଗଷ୍ଟ 26, ବେଜିଂ ସମୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା। ଆମେରିକାର "ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍" 27 ରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅତି କମରେ 13 ଜଣ ଆମେରିକୀୟ ସ soldiers ନିକ ଏବଂ 90 ଜଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମେତ 100 ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗତ 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଆହତଙ୍କ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭାରୀ ଦିନ |

ଅଗଷ୍ଟ 26, 2021 ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଘନ ଧୂଆଁ ଉଠିଥିଲା। ଚିତ୍ର | ଲୋକ ଦର୍ଶନ 26 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଘନ ଧୂଆଁ ଉଠିଥିଲା। ଚିତ୍ର | ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହାର ଶାଖା "ଖୋରାସାନ୍ ପ୍ରଦେଶ" ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ହ୍ White ାଇଟ ହାଉସରେ ଏକ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ "ଖୋରାସାନ ପ୍ରଦେଶ" ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା "ଆତଙ୍କବାଦୀ" ଦ୍ୱାରା ଭୟଭୀତ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶେଷ କରିବ।

ବିଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ C ର COVID-19 ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛି। ଦେଶମାନେ ମହାମାରୀ ସହ ଲ busy ିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ନିଜର ସ troops ନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ .ହୀନ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛି।

"ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି କି? ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦର ନୂଆ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆମେ କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବା?

Look | ଲୁକ୍ଆଉଟ୍ ଥିଙ୍କ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ସୁ ୱେଞ୍ଜୁନ୍ (ଇଣ୍ଟରନେଟ୍) ର ଡିଙ୍ଗ୍ ଗୁଇଜି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଲିଆଓ୍ ang ାଙ୍ଗ୍ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ମୂଳ ପ୍ରବନ୍ଧ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପୁନ repr ମୁଦ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଦୟାକରି ଲିଆଓ୍ ang ାଙ୍ଗ୍ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଉତ୍ସ (zhczyj) ଏବଂ ଲେଖକଙ୍କ ସୂଚନା ସୂଚାଇ ଦିଅନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଆଇନଗତ ଦାୟିତ୍ strict କଠୋର ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ |

20 ବର୍ଷର ଉତ୍ଥାନ-ପତନ, ତଥାପି ପ୍ରକୃତରେ "ନଷ୍ଟ" ହୋଇନାହିଁ |

1999 ରେ, "ଅଲ-କାଏଦା" ଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାକରେ "ଏକୀକରଣ ଏବଂ ଜିହାଦ୍" ("ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ 2006 ମସିହାରେ ନେତା ଜାରକାୱିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ନାମ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ରଖାଯାଇଥିଲା। ଇରାକର "।" (ISI), ଏବଂ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା |

2010 ଶେଷରେ, "ଆରବ ବସନ୍ତ" ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ଅନେକ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଆଦେଶର ପତନ ଏବଂ ତୀବ୍ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା | ଏଥିସହ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ରଣନୀତିକ ସଂକୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି ଏବଂ ସାମରିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛି ଯାହା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ରାଜନ political ତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଅଶାନ୍ତ କରିଦେଇଛି।

ଜାନୁଆରୀ 21, 2021 ରେ, ଇରାକର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦରେ ଦୁଇଟି ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି 32 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ 110 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଚିତ୍ର | ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ 21 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ରେ ଇରାକର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦରେ ଦୁଇଟି ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି 32 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ 110 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 22 ତାରିଖ ଦିନ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଛି। ଚିତ୍ର | ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ |

"ଇସ୍‌ଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଇରାକ" ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆ ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସହରକୁ ଦଖଲ କଲା; 2013 ରେ ଏହାର ନାମ "ଆଇଏସ୍" (ଆଇଏସ୍) ରଖାଗଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଏହା ରାକ୍କା ଦଖଲ କଲା, ଉତ୍ତର ସିରିଆର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସହର। ଫରାତ୍ ନଦୀ ଅବବାହିକାରେ କା ଏକ ବେସ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଏକାଧିକ ଭାରୀ ତ oil ଳ କ୍ଷେତ୍ର ଦଖଲ କଲା |

[ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ: ଜୁନ୍ 2014 ରେ ଏହାର ନାମ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" (IS) ରଖାଗଲା | ]

ଇରାକରେ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର କାର୍ଯ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତ the ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି, ଫାଲୁଜା, ଉତ୍ତରର ପ୍ରମୁଖ ସହର, ମୋସୁଲ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର, ଅନବର ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ରାମାଡି ଏବଂ ନୀନିବୀ ପରି ପ୍ରଦେଶର ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳ |

2014 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳ 34,000 ବର୍ଗ ମାଇଲ ଅତିକ୍ରମ କରି 10 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି।

ପାରମ୍ପାରିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନଠାରୁ ଭିନ୍ନ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ତ oil ଳ ବିକ୍ରୟ ମାଧ୍ୟମରେ "ଆର୍ଥିକ ରାଜସ୍ୱ" ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସାମରିକକରଣର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଏବଂ ବୃହତ ଯାନ ଅଟେ କାଲିବର ଆର୍ଟିଲିରି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଶକ୍ତି "ଅଲ-କାଏଦା" ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ।

ଦିନକୁ ଦିନ ବିସ୍ତାରିତ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସାମ୍ନାରେ ଦେଶମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2014 ରେ, ଆମେରିକା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଲାଇନ୍ସ" ଗଠନ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲା (ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ "ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ" କୁହାଯାଏ) ଏବଂ 70 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ, Russia ଷ ସିରିଆରେ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" କୁ ଘେରି ରହିବା ପାଇଁ ସ troops ନ୍ୟ ପଠାଇଲା ଏବଂ ଇରାକ, ଇରାନ ଏବଂ ସିରିଆ ସହିତ ଏକ ସୂଚନା ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କଲା।

ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" କୁ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତ ଦଳର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସରେ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଭୂମି ହରାଉଛି ଏବଂ ବହୁ ଜମି ଏବଂ ସମ୍ବଳ ହରାଉଛି। ଅକ୍ଟୋବର 2017 ସୁଦ୍ଧା, ଲିଗ୍ ଅଫ୍ ନେସନ୍ସ ମୋସୁଲ, ଆଲେପ୍ପୋ ଏବଂ ରାକ୍କାକୁ ପୁନ ained ପ୍ରାପ୍ତ କରିସାରିଛି ଏବଂ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଶୀଘ୍ର ପଳାଇ ଯାଇଛନ୍ତି।

ସେହି ଦିନଠାରୁ, ଲିଗ୍ ଅଫ୍ ନେସନ୍ସ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶକୁ ଘେରି ରହି ଦମନ କରି ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ 2019 ରେ ସିରିଆରେ ଏହାର ଶେଷ ଗଡ଼ ନେଇଥିଲା।

ତେବେ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଧ୍ୱଂସ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାର ବଞ୍ଚିଥିବା ବାହିନୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଶାଖା ଗୁଡ଼ିକ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଲିପ୍ତ ରହିବା ପାଇଁ ଦେଶାନ୍ତର "ଜିହାଦୀ" ମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ଶରଣାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାକୁ ସଂଗଠନର ନେଟୱାର୍କର ପ୍ରବାହରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ବ୍ୟାହତ କରିଥିଲେ। 2017 ପରଠାରୁ, "ଜିହାଦୀ" ମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ସେଣ୍ଟର ଫର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଅଫ୍ ଆମେରିକାର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ୍ 2020 ସୁଦ୍ଧା ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆରେ 20,000 ରୁ 25,000 "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସିରିଆ ଏବଂ ଇରାକ ଏବଂ 15,000 ରୁ 20,000 ମାଓବାଦୀ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ "। ଅଲ କାଏଦା ସହ ଜଡିତ ସଂଗଠନଗୁଡିକ |

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ମହାମାରୀରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ ବରଂ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି

2020 ପରଠାରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନୂତନ ମୁକୁଟ ନିମୋନିଆ ମହାମାରୀ ବ ging ିବାରେ ଲାଗିଛି। ମହାମାରୀ ତଥା ରାଜନ political ତିକ, ଅର୍ଥନ, ତିକ ତଥା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଦେଶମାନେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ତଥା କଟକଣା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ସେହି ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ, ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଲିଗ୍ ଅଫ୍ ନେସନ୍ସ ଟ୍ରେନିଂ ମିଶନ୍ ବନ୍ଦ କରି ସିରିଆର ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଆର୍ମି ଏବଂ ଇରାକ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହ ସହଯୋଗ ହ୍ରାସ କରି କିର୍କୁକ୍, କାଏମ୍ ଏବଂ ସିଗିଆଲଖ ବିମାନ ବନ୍ଦର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ମହାମାରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବାରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି - ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ସ troops ନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ସହରଗୁଡିକରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରୁଥିବାବେଳେ ଇରାକ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ମହାମାରୀ ରୋକିବାରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର 3, 2020 ରେ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନାରେ ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ। ୨ୟ ଦିନ ଭିଏନାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ 4 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ସମର୍ଥକ। ଚିତ୍ର | ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନଭେମ୍ବର 3, 2020 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଭିଏନାରେ ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଶୋକ କରିଥିଲେ। ୨ୟ ଦିନ ଭିଏନାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ 4 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ସମର୍ଥକ। ଚିତ୍ର | ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ |

"ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମସ୍ତ ଦଳର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" କୁ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ, ବିଶେଷ ଭାବରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ତିନୋଟି ଦିଗରେ:

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

2020 ରେ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା 2019 ତୁଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଇରାକ ଉପରେ 1,422 ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା, ଡିଆଲା, କିର୍କୁକ୍, ଅନବର, ଏବଂ ସାଲାହୁଦ୍ଦିନ ପ୍ରଦେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା; ସିରିଆ ଉପରେ 593 ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଡିଆର ଏଜ-ଜୋର, ରାକ୍କା, ଏବଂ ହୁଓ ମୁସ, ହାସେକ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ।

ପ୍ରଥମ ତ୍ର quarter ମାସରେ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଦ୍ launched ାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସିରିଆର ଡିଆର ଏଜ-ଜୋର ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଇରାକର ଡିଆଲା ପ୍ରଦେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଥିଲା।

ଏହାର ଜବାବରେ ଲିଗ୍ ଅଫ୍ ନେସନ୍ସ କହିଛି ଯେ ଇରାକରେ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ “ବ୍ୟାପକ ଯୋଜନା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି” ଦର୍ଶାଇଛି।

ଦ୍ୱିତୀୟତ Europe, ୟୁରୋପ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଶାଖା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ଯାହା ପାଇଁ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି:

ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଶାଖା "ଖୋରାସାନ ପ୍ରଦେଶ" ଶିଖ ମନ୍ଦିର, ପ୍ରସୂତି ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସାଳୟ, କାବୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଲିବାନ ଏକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ, ଏଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ; ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକା ଶାଖା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଦେଶ", କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଶାଖା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆଫ୍ରିକୀୟ ପ୍ରଦେଶ" ଏବଂ "ବୋକୋ ହରାମ" ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ପରିସରକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି |

ଶେଷରେ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ସହିତ ଲ fighting ିବାରେ ଏହାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକୁ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ କରି ରଣନୀତିକ ସଂଶୋଧନ କଲା |

ଏହା ପର୍ବତ, ଗୁମ୍ଫା, ଟନେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସକ୍ରିୟ ବାହିନୀ ବିସ୍ତାର କରେ ଏବଂ ନିୟୋଜିତ କରେ ଏବଂ ରାତିର କ ics ଶଳ, ପୋଲିସ ଏବଂ ସେନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ, ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଆମ୍ବୁସ୍, ସ୍ନାଇପର ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗରିଲା କ act ଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାରେ ଲାଗିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରେ, ଇରାକ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମିଶନ ସମୟରେ ଦୁଇଜଣ ଆମେରିକୀୟ ମେରାଇନ୍ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ, ଲିଗ୍ ଅଫ୍ ନେସନ୍ସ ଏବଂ ଇରାକ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉତ୍ତର ଇରାକର ହାମଲିନ୍ ପର୍ବତରେ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପାଇଁ 10 ଟି ଲୁଚି ରହିଥିବା ଗୁମ୍ଫାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ "ଅପରେସନ୍ ଇନହେରେଣ୍ଟ୍ ରିଜୋଲଭ୍" (OIR) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

3

ଜେଲ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ “ଶାରୀରିକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ” ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି |

ନୂତନ ମୁକୁଟ ନିମୋନିଆ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ସରକାରଗୁଡିକରେ ସାଧାରଣତ effective ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହାମାରୀ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ଅଭାବରୁ ଅର୍ଥନ rec ତିକ ଅବନତି ତଥା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ଦେଶରେ ବିରୋଧ ଓ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରାଜନ political ତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଥିଲା। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମିଶାଇ ଜୁନ୍ 2020 ରେ ସିରିଆର ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣି ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅସଦଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଦାବି କଲା।

ଏଥର "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଜେଲ ଏବଂ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଅଟକି ରହିଥିବା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସର୍ବଦା ରହିଆସିଛି। ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସିରିଆକୁ ନିଅନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟ 10,000 ଆଇଏସ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ 20 ରୁ ଅଧିକ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ଅନେକ ଟ୍ରାନ୍ସନାନାଲ "ଜିହାଦୀବାଦୀ" ର ଜାତୀୟତା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲା ଏବଂ ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ନାଗରିକତାରୁ ବଞ୍ଚିତ କଲା |

ଫଳସ୍ୱରୂପ, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସନାଲ୍ "ଜିହାଦୀ" ମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜେଲରେ ରହିଆସିଥିଲେ। ମହାମାରୀ ତଥା ଘରୋଇ ଅଶାନ୍ତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆୟୋଜକ ଦେଶ ସରକାର ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଏବଂ ଜେଲରେ ଦଙ୍ଗା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରେ, ସିରିଆର କୁର୍ଦ୍ଦ ସଶସ୍ତ୍ର "ସିରିଆ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆର୍ମି" ହାସାକା ପ୍ରଦେଶର "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆତଙ୍କବାଦୀ-ଗେଭେଲାନ୍ କାରାଗାର ପାଇଁ ସର୍ବ ବୃହତ କାରାଗାରରେ ରହିଥିଲା। ଦଙ୍ଗା ଘଟିଥିଲା। କଏଦୀ ହାସାକା ପ୍ରଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକଣ୍ଠକୁ ପଳାଇଥିଲେ।

[ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ: ବାଗଦାଦୀ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭରୁ ଜେଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଦ୍ Islamic ାରା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଦ୍ forces ାରା ନୂତନ ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। 2012 ରୁ 2013 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଜେଲ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଯାନବାହାନ ଚାଳିତ ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍ ବିସ୍ଫୋରକ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି "ବ୍ରେକ୍ ସିଟି ୱାଲ୍" ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଜୁଲାଇ 2013 ରେ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସଫଳତାର ସହ ଆବୁ ଗ ib ରବଙ୍କ ଜେଲକୁ ଭାଙ୍ଗି 500 ରୁ ଅଧିକ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା ଏବଂ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ]

ଜେଲ ବ୍ୟତୀତ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିର ମଧ୍ୟ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଅନୁପ୍ରବେଶର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ।

ସିରିଆର ହୋର୍ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ 60,000 ରୁ ଅଧିକ ଶରଣାର୍ଥୀ ବାସ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 80% ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁମାନେ ଏକଦା ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ବାସ କରୁଥିବା ପରିବେଶ କଠୋର ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା ଘଟେ | "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସହାୟତାରେ ହଲ୍ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପରିବାରରୁ ପଳାଇବାର ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଏବଂ ଏପରିକି ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ ଶାଖା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଏଥିସହ ମହାମାରୀ ସମୟରେ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରି ଚରମ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା।

ନଭେମ୍ବର 2019 ରେ, ୟୁରୋପୋଲ୍ ଏବଂ ଏକାଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅନେକ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସର୍ଭର, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ୍, ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ଭଳି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ମଧ୍ୟ ଚରମ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲା | ତଥାପି, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ରେ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାର ଉପାୟ ଅଛି |

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଏହାର ନୂତନ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାବରେ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରୟୋଗ "ହୁପ୍" କୁ ବାଛିଲା ଏବଂ ଅଧିକ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ସେମାନଙ୍କର ହୁପ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଅଂଶୀଦାର କଲା |

ଏଥିସହ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଏବଂ ଏହାର ସମର୍ଥକଙ୍କ ପାଖରେ ଅନେକ ଆଣ୍ଟି ସେନ୍ସର କ techni ଶଳ ଅଛି, ଯେପରିକି: ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତୀକ ବ୍ୟବହାର କରି କୀ ଶବ୍ଦକୁ ପୃଥକ କରିବା; "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଲୋଗୋକୁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ରାଣ୍ଡ ସହିତ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ କରିବା; ଅଣ ଆରବୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟବହାର କରିବା; ବିଷୟବସ୍ତୁ ତିଆରି କରିବାର ଉପାୟ, ଇତ୍ୟାଦି;

ତେଣୁ, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନେଟୱାର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା କେବଳ ସିରିଆ ଏବଂ ଇରାନରେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ପୁନ ing ନିର୍ମାଣ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଖା ବିକାଶକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରୁଛି |

"ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ବିଦେଶୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କରିବ, ସଶସ୍ତ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଦେଶରେ ନିୟୋଜନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ଏବଂ ଏହାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପଥ ଭାବରେ ଆତଙ୍କବାଦର ଏକାଧିକ ଉତ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏକ "ଶରୀର, ଦୁଇଟି ଡେଣା" ଗଠନ କରିବ।

[ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ: ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ସୀମା ହେଉଛି ଅକ୍ଷ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ଡେଙ୍ଗା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ସାହେଲ ହେଉଛି ପଶ୍ଚିମ ଡେଣା। ]

ଅଗଷ୍ଟ 2020 ରେ, ମୋଜାମ୍ବିକର "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଶାଖା ମୋଜାମ୍ବିକର କାବୋ ଡେଲଗାଡୋ ପ୍ରଦେଶର ମୋସିମ୍ବୋଭା ବନ୍ଦରକୁ କାବୁ କରି ବନ୍ଦର ସହିତ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ୍ଷେତ୍ରକୁ "ରାଜଧାନୀ" ଭାବରେ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ନିକଟସ୍ଥ ଭାମିଜ୍ ଏବଂ ମେକୋଙ୍ଗୋ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ କାବୁ କଲା। ଦ୍ୱୀପ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଜାମ୍ବିକ୍ ପୁନର୍ବାର ବନ୍ଦରକୁ ଫେରିନାହିଁ।

4

ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ଆମେରିକା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭରି ରହିଛି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲ fight େଇର ବହୁତ ଦୂର ବାଟ ଅଛି

ପୂର୍ବ ଆର୍ଟିକିଲରୁ ଯେପରି ଦେଖାଯାଏ, “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ର ଭାଗ୍ୟ ଆମେରିକାର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ନୀତି ସହିତ ଅତି ନିକଟତର | ମହାମାରୀ ତୁଳନାରେ ଆମେରିକାର ମନୋଭାବ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ର ପୁନରୁତ୍ଥାନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ମନେହୁଏ।

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ନୀତି ସଙ୍କୋଚନ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି, ସିରିଆରୁ ସ troops ନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛି ଏବଂ ଇରାକ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ସ troops ନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିଛି। 2020 ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହେବ ଏବଂ ବିଶ୍ global ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହି ମହାମାରୀ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଆହୁରି ବ ified ାଇ ଦେଇଛି ଯେପରିକି ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ, ଦଳୀୟ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିଥିବା ଜାତିଗତ ବିବାଦ।

ହ୍ White ାଇଟ ହାଉସରେ ଲଗଇନ କରିବା ପରେ ଯୁଦ୍ଧର କଳହରୁ ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଦାୟିତ୍ and ହୀନ ଭାବରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ନିଜର ସ troops ନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଏକ ବିଶାଳ "ସୁରକ୍ଷା କଳା ଛିଦ୍ର" ଛାଡି ସମୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଏହାର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନେଟୱାର୍କର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଦିମିତ୍ରୀ ir ିରନୋଭ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରାୟ 4,000 "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଦେଶମାନେ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ର ନୂତନ ଧାରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟତ the ନିମ୍ନଲିଖିତ ତିନୋଟି ପଏଣ୍ଟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି:

ଗୋଟିଏ ହେଉଛି, "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ତଥା ଅନ୍ୟ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ସମାଜକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସରୁ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" କୁ ରୋକିବା।

ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୟୁନିସେଫର ସମନ୍ୱୟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ, ମଲ୍ଟି-ଏଜେନ୍ସି framework ାଞ୍ଚା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ସ୍ volunt େଚ୍ଛାକୃତ ଭିତ୍ତିରେ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆରୁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଏବଂ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ପୀଡିତମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥାନକୁ ଫେରନ୍ତି; ସେହି ସମୟରେ, ଦେଶଗୁଡିକ ଭେଦଭାବକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକାରୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଗତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି |

ଦ୍ୱିତୀୟତ terrorist, ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆର୍ଥିକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏବଂ ଏହାର ପାଣ୍ଠି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା |

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦର ଆର୍ଥିକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାକୁ, ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିସରରେ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଗୁପ୍ତଚର ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି।

ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଏବଂ "ଅଲ କାଏଦା" ଭଳି ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ବିଟକଏନ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଜବତ କରିଛି ଏବଂ ଏକ ଜାଲିଆତି କରୁଥିବା ୱେବସାଇଟ୍ ଚଳାଇଥିବା "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" କୁ ମଧ୍ୟ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି।

ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାଷଣକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା |

ବିଶ୍ Islamic ର ଅନେକ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ “ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍” ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ |

ଶବ୍ଦ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ, ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଖାତା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଜଡିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅବରୋଧ ହୋଇ ରହିଲା | 2020 ରେ, ମାସେ ପରିଶ୍ରମ ପରେ, ଇରାକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ସଫଳତାର ସହ "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସଂଗଠନର 22,000 ସକ୍ରିୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 2,000 ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଗୁପ୍ତଚର ସହଯୋଗରେ ସିରିଆ ଏବଂ ଇରାକର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଗେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। କାବୁଲ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡର କମାଣ୍ଡର ମାକେଞ୍ଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ କାବୁଲରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଆମେରିକା ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ତଥାପି, ଯଦି ଆମେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଆମେରିକା କ’ଣ କରିଛି ସଂକ୍ଷେପରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବା, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହା କି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ତାହା ଆମେ କଳ୍ପନା କରିପାରିବା |

ସନ୍ଦର୍ଭ ସାମଗ୍ରୀ:

୧। ଜେଙ୍ଗ ଜିଆଙ୍ଗହଙ୍ଗ ଏବଂ ଚେନ୍ ୟାଜୋ: "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ର ଉତ୍ସ ମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପସନ୍ଦ", ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ 2015, ଇସୁ 7;

୨। ଗଙ୍ଗ ଜିଆଓଫେଇ: "ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ପରେ" ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ "ର ଆଶା ଆକଳନ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ବିକାଶ, ଇସୁ 2, 2018;

3 ଆଲାନ୍ ବାଉର୍ ଏବଂ ମା ମିଙ୍ଗୁ: "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ମରିଯାଇଛି କି? ", ଧର୍ମ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ସମାଜ, ଇସୁ 1, 2018;

4 ଲି ହୁଆୱେ: "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ତଦାରଖ ଡିଲେମାରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆର ଭୂମିକା, ଧର୍ମ ସମାଜ, 2017;

5 ଟାଙ୍ଗ ଜିଚାଓ: "ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାର ମୂଳ ଏବଂ ପ୍ରଭାବ", ସମସାମୟିକ ବିଶ୍ୱ, ଇସୁ 3, 2020;

6 ପ୍ରଶଂସକ ଜୁଆନ୍ରଙ୍ଗ: "ସତର୍କ ରୁହ! "ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଏକ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରେ? ", ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଫେବୃଆରୀ 10, 2021;

7 "କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ବହୁ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍" ଦାବି କରିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆକ୍ରମଣ, ଜିନହୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି, ଅଗଷ୍ଟ 27, 2021;

8 "ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଆଇଏସ୍ଆଇଏଲ୍ (ଡା'ଶ) ଙ୍କ ଦ୍ threat ାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପଦ ତଥା ଏହି ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପ୍ରୟାସର ଏକାଦଶ ରିପୋର୍ଟ", ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ, 4 ଅଗଷ୍ଟ 2020 ;

9. ଗର୍ଡନ୍ କୋରା, "ଆଇଏସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଫେସବୁକରେ ଚିହ୍ନଟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି", ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ବିବିସି ନ୍ୟୁଜ୍, ଜୁଲାଇ 2020;

10. ମହମ୍ମଦ ମୋଖତାର କାଣ୍ଡିଲ, "ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍: ହାଇପରବୋଲ୍, ଆଦର୍ଶବାଦ ଏବଂ ଅଜ୍ଞତା", ୱାଶିଂଟନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଏପ୍ରିଲ୍ 2020;

11. ହୋଲି ମ୍ୟାକେ, "ଆଇଏସ୍ କିପରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ଶୋଷଣ କରୁଛି", ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍, ମେ 2020;

12. ଲୋନିସା ଲଭଲକ୍, ମୁସ୍ତାଫା ସାଲିମ୍, "ଆମେରିକୀୟ ସ troops ନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲାବେଳେ ଇରାକଫୋର୍ସ ହଣ୍ଟ ଇସଲାମିକ୍", ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ, ଫେବୃଆରୀ 2021;

点赞(0) 打赏
weinxin
投诉&咨询
文章名+链接地址,发送到此微信:tourism52
通关,香港,第一,件事,什么 信息快餐

通关后,来香港的第一件事做什么?

近日,通关的好消息愈来愈多,港府也将在本周五推出通关码网上申请。一瞬间,通关大事进一步加快。虽还未执行,但通关的气氛已炒热。香港从2020年2月8日宣布封关以来,至今已接近700天...
公司工资等级表 信息快餐

公司工资等级表

表格 18公司工资等级表 公司工资等级表 级别 一 级 二 级 三 级 四 级 五 级 六 级 七 级 八 级 点幅 200~280 240~260 320~480 400~560...

评论列表 共有 0 条评论

暂无评论